16. Test na utratę wartości aktywów

Na dzień 31 grudnia 2018 r. Spółka przeprowadziła testy na utratę wartości związane z ośrodkami generującymi środki pieniężne, do których alokowano wartość firmy.

Metodologia testów jest zgodna z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 36 Utrata wartości aktywów. Testy polegały na porównaniu wartości bilansowej ośrodków wypracowujących środki pieniężne (CGU), do których została przypisana wartość firmy z jego wartością odzyskiwalną. Określenie wartości godziwej dla bardzo dużych grup aktywów, dla których nie ma aktywnego rynku i mało jest porównywalnych transakcji, jest w praktyce bardzo trudne. W przypadku elektrociepłowni, dla których należy określić wartość na lokalnym rynku, nie istnieją obserwowalne wartości godziwe.

Rynek energetyczny, a w szczególności rynek ciepłowniczy, jest w Polce rynkiem regulowanym i jako taki podlega wielu przepisom i nie może być swobodnie kształtowany jedynie w oparciu o decyzje biznesowe. Prawo energetyczne w swoich celach ma m.in. podejmowanie skutecznych działań regulacyjnych zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Oznacza to, że otoczenie regulacyjne zmierza do stabilnego działania dostawców ciepła na danym terenie, tak by zaspokoić w perspektywie długoterminowej potrzeby odbiorców.

W związku z powyższym Spółka nie zakłada skończonego okresu życia aktywów z uwagi na otoczenie regulacyjne, które ogranicza możliwość zaprzestania działalności. Ponadto, w sektorze ciepłowniczym, obserwujemy wydłużony okres eksploatacji urządzeń (kotłów, turbozespołów), które eksploatowane są znacznie dłużej niż wynikałoby to z pierwotnych założeń. Z uwagi na powyższe w testach na utratę wartości założono kontynuowanie działalności (w postaci wartości rezydualnej) przy zachowaniu nakładów na poziomie odtworzeniowym na obecnym majątku w długiej perspektywie, z uwagi m.in na interes społeczny w postaci zapewniania dostaw ciepła. Podejście dotyczące okresu eksploatacji jest zbieżne ze strategią utrzymania majątku w Grupie.

W przeprowadzonych testach przyjęto za wartość odzyskiwalną tzw. wartość użytkową. Zgodnie ze standardem wartość użytkowa jest to bieżąca, szacunkowa wartość przyszłych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Zastosowany model zakłada obliczenie wartości KOGENERACJI S.A. na podstawie metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) w latach 2018 – 2030 i wartości rezydualnej wyznaczonej metodą Gordona. Zdaniem Spółki przyjęcie projekcji finansowych dłuższych niż, rekomendowane przez MSR 36, pięcioletnich jest zasadne ze względu na istotny i długoterminowy wpływ szacowanych zmian w otoczeniu regulacyjnym.

Poniżej przedstawiono kluczowe założenia wpływające na oszacowanie wartości użytkowej testowanych CGU:

  • prognozy cen energii elektrycznej na lata 2019-2030 zakładają wzrost rynkowej średniej ceny energii elektrycznej o 42% w okresie 2019-2030,
  • prognozy cen uprawnień do emisji CO2 na lata 2019-2030, zakładają wzrost ceny o 225% w całym okresie prognozy tj. 2019-2030,
  • prognozy rynkowych cen węgla kamiennego na lata 2019-2030, zakładają wzrost cen o 21%,
  • uwzględnienie przychodów z Rynku Mocy w okresie 2021-2027,
  • utrzymanie zdolności produkcyjnych w wyniku prowadzenia inwestycji o charakterze odtworzeniowym,
  • przyjęcie średniego ważonego kosztu kapitału po opodatkowaniu (WACC) w okresie projekcji na poziomie 7,29%.

Wyniki analizy wrażliwości wykazały, że największy wpływ na wartość użytkową wycenianych aktywów mają przede wszystkim zmiany założeń dotyczących średnioważonego kosztu kapitału oraz ceny energii elektrycznej.

W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ jaki ma zwiększenie i zmniejszenie średnioważonego kosztu kapitału (WACC) o 0,5 p.p. oraz ceny energii elektrycznej w całym okresie prognozy o 1% na wartość bieżącą netto (NPV).

KOGENERACJA S.A. - test na utratę wartości Zmiana Wpływ na wartość bieżącą netto (NPV)
(w mln zł)
Zmiana ceny energii elektrycznej w całym okresie prognozy 1% 2 181
-1% 2 098
Zmiana średnioważonego kosztu kapitału (WACC) 0,5 p.p. 1 943
-0,5 p.p. 2 380
Założenie dotyczące tzw. rynku mocy 5% 2 144
-5% 2 134

Analiza wrażliwości na zmienność głównych paramentów w racjonalnym przedziale nie wskazała na konieczność utworzenia odpisów.

Wyniki przeprowadzonego testu wykazują, że wartość użytkowa ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest wyższa od wartości bilansowej.

Wartość nadwyżki między wartością odzyskiwalną z testu a wartością testowaną wynosi dla KOGENERACJI S.A. 993 mln zł.